Drukujemy dużo, a będziemy jeszcze więcej. Wartość światowego rynku tonerów szacuje się dziś na 19,13 mld dolarów, a wedle amerykańskich szacunków Reports and Data, liczba to wzrośnie do ponad 28 mld dolarów w 2027. Wzrost ten podyktowany jest rosnącym popytem na atramenty zwłaszcza w kontekście opakowań i druku komercyjnego, które odpowiadają za ponad 40% dochodów tego segmentu. A co robić ze zużytymi tonerami?
Tonery to elektryczne śmieci
„Zgodnie z obowiązującymi unijnymi przepisami tonery stanowią zużyty sprzęt elektryczny
i elektroniczny, który wymaga właściwego przetworzenia. Dlatego tak istotne są innowacyjne rozwiązania w kontekście recyklingu tonerów. Sam proces powinien być w pełni hermetyczny i zautomatyzowany. Instalacją do przetwarzania tonerów dysponuje m.in. profesjonalny zakład przetwarzania MB Recycling. „Operator podaje kasetę tonerową do podajnika, skąd trafia do rozdrabniacza, tam następuje rozdrobnienie kasety, po czym kolejnym etapem jest separacja proszku tonerowego od metali żelaznych, nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych, które ponownie wracają na rynek. Hermetyzacja całego procesu czyni go całkowicie bezpiecznym” – tłumaczy Paweł Kozieł. Z tonerów można odzyskać m.in.stal, miedź, aluminium i tworzywa sztuczne, które mogą być ponownie wykorzystane w przemyśle samochodowym, drogowym czy budowlanym.
Oddaj tonery do recyklingu
Tonery, z uwagi na substancje niebezpieczne w nich zawarte, nie mogą trafiać do odpadów zmieszanych. Bezpiecznie dla siebie i środowisko, a także zgodnie z prawem, należy oddać je do PSZOKu (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny lub skorzystać z odbiorów domowych dzwoniąc pod infolinię 572 102 102.