Segregacja odpadów nie jest trudnym zagadnieniem, ale wymaga przyswojenia wiedzy, której, niestety, często jeszcze nam brakuje. Postanowiliśmy ułatwić Wam zadanie i poprosiliśmy satyryka Andrzeja Mleczkę o stworzenie zabawnych rysunków, które przemycają często łamane, a ważne zasady segregacji na 5 frakcji.
Bioodpady wyrzucaj luzem
Bioodpady wyrzucamy do brązowego pojemnika luzem, bez żadnego worka foliowego, chyba że używamy do tego celu specjalnej torebki kompostowalnej, która posiada odpowiednie oznaczenie. Dlaczego to takie istotne? Plastik zanieczyszcza frakcję bio, z której powinien powstać czysty, pozbawiony mikroplastiku kompost.
Zgniataj odpady przed wyrzuceniem
To ważne, aby zgniatać odpady przed wyrzuceniem - zarówno plastikowe butelki, metalowe puszki po napojach, jak i pudełka oraz kartony. Jeśli tego nie robimy, śmieciarki “wożą powietrze”, zamiast jak największej ilości odpadów. Zgnieciona butelka zajmuje tylko ok. 20% swojej pierwotnej objętości. Taka oszczędność miejsca to nie tylko mniej zanieczyszczonego przez jeżdżące “na pusto” śmieciarki powietrza, ale także porządek w śmietnikowych altankach, gdzie z pojemników nie wysypują się np. pudła po paczkach kurierskich.
Papiery higieniczne wrzucaj do pojemnika na zmieszane
Chusteczki higieniczne czy papierowe ręczniki nie nadają się do recyklingu, dlatego należy wrzucać je do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. To bardzo istotne również dlatego, że zabrudzone, mokre czy zatłuszczone odpadki zanieczyszczają frakcję papieru, utrudniając recykling np. zadrukowanych kartek czy kartonów, z których moglibyśmy zrobić nowe przedmioty.
Kartony po mleku czy soku wyrzucaj do żółtego pojemnika
Karton po tzw. żywności płynnej, czyli np. po mleku albo soku, to opakowanie wielomateriałowe, które wrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Dlaczego? Zazwyczaj nie udaje nam się opróżnić kartonu do ostatniej kropli i jeśli resztki płynu wyleją się na plastik to nie będzie to miało wpływu na jego zdatność do recyklingu. Natomiast jeśli zabrudzi makulaturę, to obniży jej potencjał recyklingowy. Warto jednak sprawdzić na stronie gminy, jak wygląda segregacja tego odpadu konkretnie w naszym miejscu zamieszkania, bo wytyczne w różnych rejonach Polski mogą się w tym przypadku różnić.
Do zielonego pojemnika tylko szkło opakowaniowe
Do zielonego pojemnika wrzucamy tylko szkło opakowaniowe, czyli słoiki i butelki. Inny rodzaj szkła, z którego zrobione są np. kieliszki i szklanki, szyby czy lustra, powinien trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Dlaczego? Bo ma inną temperaturę topnienia, inny skład chemiczny i może zanieczyścić całą partię zebranego szkła, uniemożliwiając jej recykling.
Segreguj odpady!
Jak zauważyła Alicja Czarnecka, zwyciężczyni naszego konkursu na tekst do rysunku Andrzeja Mleczki, ratowanie świata to też segregowanie odpadów, które dzięki nam trafiają do recyklingu zamiast na składowisko. Czy wiesz, że:
- odpady to tak naprawdę cenne surowce wtórne, które można wykorzystać do produkcji nowych opakowań, ale też przeróżnych przedmiotów, takich jak choćby bluzy z polaru, które powstają z butelek PET?
- wykorzystanie surowców z recyklingu do produkcji nowych rzeczy to znaczne ograniczenie zanieczyszczenia wody i powietrza w porównaniu do ogromnych kosztów środowiskowych użycia surowców pierwotnych?
- odpady na składowisku potrafią nie rozłożyć się przez setki (plastik), a nawet i milion lat (szkło)?
Dlatego bądź superbohaterem i segreguj odpady!
Jak segregować na 5 frakcji?
Jeśli nadal macie wątpliwości co do tego, jak segregować odpady, zachęcamy do zapoznania się z naszym plakatem edukacyjnym narysowanym przez Luizę Kwiatkowską. Można go wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, aby zawsze mieć pod ręką podpowiedź, do którego pojemnika powinny trafić poszczególne odpady.