
Zbliżające się Święta kojarzą się większości z nas z okresem pełnym przyjemności, ciepła i chwil spędzonych z najbliższymi. Niestety, to również moment, kiedy pod wpływem bożonarodzeniowego szaleństwa zakupowego, nasze oszczędności topnieją szybciej niż resztki kwietniowego śniegu w Polsce. Dzieci zewsząd otaczają kolejne reklamy elektronicznych zabawek, nowych wydań gier komputerowych czy modeli słuchawek, a lista życzeń do Świętego Mikołaja zdaje się nie mieć końca. Co smutne, wiele z tych upragnionych przedmiotów to zazwyczaj niskiej jakości produkty, które kończą swój żywot w koszu na śmieci po zaledwie kilku tygodniach zabawy, zamieniając się w elektroodpady.
Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024”, w 2022 r. na całym świecie wytworzono 62 mld kg elektroodpadów - to jakby 1,55 miliona ciężarówek wypełnionych elektroodpadami ustawiło się wzdłuż równika. Co gorsza, prognozuje się, że do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 82 mld ton. Ten skok jest częściowo napędzany okresem świątecznym, kiedy to częściej niż w pozostałych miesiącach w roku kupujemy duże ilości sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Chociaż trudno dokładnie oszacować, ile elektroodpadów generujemy bezpośrednio pod wpływem świąt, szacuje się, że w Europie około 30% całorocznej sprzedaży elektroniki przypada na ostatnie dwa miesiące roku. To oznacza, że znacząca część wymienianych urządzeń może stać się odpadem w krótkim czasie.
Dlatego grudzień to dobry moment, aby zastanowić się, jak możemy wpłynąć na świąteczną konsumpcję i nauczyć siebie oraz nasze dzieci bardziej świadomego podejścia do zakupów.
Święta pełne refleksji – zamiast niekończącej się listy prezentów
Zamiast ulegać presji kolejnych reklam, pokażmy dzieciom, że warto zastanowić się nad prawdziwą wartością prezentów. Czasem wystarczy jedna wymarzona zabawka, która stanie się spełnieniem najskrytszych marzeń, zamiast stos przedmiotów, które szybko nadadzą się jedynie do wyrzucenia. Ciekawą alternatywą są też bilety do kina, teatru czy do parku rozrywki, które dodatkowo pozwolą na wspólne spędzenie czasu. Takie doświadczenia mogą przynieść więcej radości i zostają dłużej w pamięci niż plastikowe gadżety (a raczej kurz, jakim po czasie obrosły).
Klimat świąteczny – naturalnie i bez nadmiaru
Ciężko wyobrazić sobie święta bez bogato przystrojonej choinki. Światełka, bombki, girlandy – co roku, zwłaszcza na social media możemy obserwować samozwańczy wyścig po tytuł najbardziej obficie przystrojonego bożonarodzeniowego drzewka. Łatwo pogubić się w tym gąszczu przepychu, dlatego zanim wyruszysz do marketu w poszukiwaniu tych najmocniej świecących lampek, zrób głęboki wdech i przeszukaj domowe zapasy. Kto wie, może w szafie ukryte są prawdziwe, dekoracyjne perełki, jeszcze lepsze niż te ze sklepowych półek? Dodatkową atrakcją, która przy okazji oferuje możliwość spędzenia czasu z bliskimi, jest wspólne robienie świątecznych ozdób, najlepiej w duchu zero waste. Możecie wykorzystać gałązki od choinki, papier czy inne materiały codziennego użytku. A jeśli nie wiecie jak zacząć, w Internecie znajdziecie mnóstwo porad i nieskończone pole pomysłów.
Co zrobić z elektroodpadami?
Święta to również czas generalnych porządków, kiedy w naszych domach ujawniają się zapomniane i niepotrzebne już sprzęty. Stare telefony, zepsute zabawki elektroniczne czy nieskończone ilości baterii często lądują w kącie lub – co gorsza – w zwykłym koszu na śmieci. To wielki błąd, bowiem elektroodpady zawierają mnóstwo niebezpiecznych związków, jak rtęć czy ołów, które wyrzucone w nieodpowiednich warunkach, mogą przenikać do gleby i wody, zanieczyszczając środowisko naturalne. Z drugiej strony, stanowią one prawdziwą skarbnicę cennych substancji takich, jak miedź czy aluminium, które można ponownie wykorzystać. Z tego względu, elektroodpady wymagają specjalnego traktowania i nie należy ich wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci. Co należy zrobić? Tak się składa, że w niedawno zakończonym konkursie „Segregacja? Akcja!”, uczestnicy doskonale rozłożyli ten temat na czynniki pierwsze i za pomocą profesjonalnie przygotowanych rolek pokazali, jak prawidłowo postępować z elektroodpadami, zwłaszcza w okresie świątecznym.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich poradami, pod tym linkiem (koniecznie razem z dziećmi!): https://elektro3000.pl/konkurs/zgloszenia.php
Słuchowisko, które inspiruje do ekologicznych wyborów
A dla młodszych widzów, również przygotowaliśmy coś specjalnego! Zapraszamy do kolejnej części przygód naszego robota Martiego, który wraz ze swoją przyjaciółką, Igą, w przystępny i zabawny sposób tłumaczą, dlaczego warto zastanowić się dwa razy, zanim poprosi się Świętego Mikołaja o kolejną elektroniczna zabawkę.
Zadbajmy o to, by w naszych domach gościła prawdziwa magia świąt – oparta na wspólnych chwilach, odpowiedzialności i trosce o środowisko.
Posłuchajcie naszej świątecznej historii na stronie Elektro3000 i wprowadźcie eko-magiczne Święta do swojego domu!