Zobacz, o co poprosiłby Twój kot i pies, gdyby umiał mówić ludzkim głosem i… wiedział co nieco o zagrożeniach związanych ze sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
W ramach kampanii “Elektroodpady - segreguj bez cienia wątpliwości!” artysta, Michał Bojara na zaproszenie RLG w Polsce przygotował dwa krótkie filmy przekazujące kluczowe informacje dotyczące segregacji zużytego, niepotrzebnego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na filmach pupilom grozi uraz od uderzenia spadającego tostera czy zaplątanie się w kabel od suszarki, ale w rzeczywistości problem jest dużo bardziej poważny: nieprawidłowo wyrzucone elektroodpady zagrażają zwierzętom, ludziom i środowisku. Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się więcej.
Fanów psów zapraszamy tu:
Miłośników kotów zapraszamy tu:
Nie odwracaj kota ogonem
Myślisz, że problem elektroodpadów Cię nie dotyczy? Nic bardziej mylnego! Wg Global E-waste Monitor w 2022 r. wyprodukowaliśmy ich przeszło 62 mld kg. “”Zaszczytne” pierwsze miejsce w generacji elektroodpadów na osobę zajęła Europa - aż 17,6 kg. Największą ilość zużytego, niepotrzebnego czy zepsutego sprzętu stanowiły drobne urządzenia: kamery, zabawki, e-papierosy, ale także tostery czy mikrofalówki. W 2022 r. na globalny śmietnik trafiło 20,4 mld kg elektroodpadów, ale tylko 12% z nich zostało poprawnie zebrane i poddane recyklingowi. W Europie ten wskaźnik jest nieco wyższy - 43% - choć sytuacja nadal nie napawa optymizmem.
Niestety, nadal mamy wiele do poprawy w kwestii prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Zdarza się, że zamiast do punktów zbiórki, trafiają do zwykłego kosza lub, co gorsza, na łono natury, przez co każdego roku marnujemy aż 7 mld kg metali. Szkodzimy środowisku i to podwójnie: raz, że rozkładające się elektroodpady wydzielają trujące substancje, które mogą przeniknąć do wody i gleby (np. rtęć ze świetlówek), a dwa, że wyrzucając dobre surowce, wydobywamy nowe - co odbywa się przy ogromnym koszcie dla planety. Czy wiesz, że aby wyprodukować 1 kg złota, trzeba przerobić aż 3 mln kg rudy?
“Psi obowiązek”
Oddawanie elektroodpadów do odpowiedniego punktu zbiórki to nasz prawny obowiązek - za jego niedopełnienie grozi kara nawet do 5000 zł. Nie trzeba jednak wiele, żeby właściwie zagospodarowywać niepotrzebny, zużyty lub zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Możesz:
- oddać go w sklepie przy zakupie nowego tego samego rodzaju (sprzedawca ma obowiązek przyjęcia sprzętu 1:1 - np. starą suszarkę w chwili, gdy kupujesz nową)
- przekazać go sprzedawcy przy dostawie nowego produktu (wcześniej należy to sprzedawcy zgłosić)
- sprzęt małych rozmiarów (którego żaden wymiar nie przekracza 25 cm) możesz oddać w sklepie z elektroniką o powierzchni sprzedaży pow. 400m2
- oddać go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w swojej gminie (adres znajdziesz na stronie gminy)
- wrzucić go do pojemników przeznaczonych do zbiórki elektroodpadów.
Jak pies z kotem…
…podpowiadamy, że elektroodpady należy segregować, bez cienia wątpliwości! To:
- źródło cennych surowców, które możemy odzyskać i ponownie wykorzystać do produkcji nowego sprzętu itp.
- potencjalnie niebezpieczne odpady, które nie powinny trafić do zwykłego kosza, o czym mówi symbol przekreślonego kontenera na produkcie czy jego opakowaniu
- szczególne zagrożenie dla środowiska, jeśli zostaną porzucone na łonie natury. Zarówno dzikie, jak i domowe zwierzęta, a także my sami możemy zatruć się wydostającymi się z tych odpadów substancjami.
Pobierz plakat lub grafikę na social media i podziel się tymi informacjami ze swoją rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami, znajomymi czy sąsiadami: